Türkiye Diyanet Vakfı, 7 kişiye Uluslararası İyilik Ödülü verecek

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, “Uluslararası İyilik Ödülleri” kapsamında bu yıl 7 kişiye iyilik ödülü vereceklerini söyledi.

İsmail Palakoğlu, iyilik ödülü alan isimlerin 10 Mart’ta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını belirterek Bu sene ödüle layık görülen 7 iyilik hikayesinden dördünün yurt dışından, üçünün ise yurt içinden olduğunu bildirdi.

Palakoğlu, “Uluslararası İyilik Ödülleri” hakkında bilgi vererek, “Türkiye Diyanet Vakfı olarak, yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalışıyor ve gayret ediyoruz. İyiliği hatırlatmak, bir farkındalık oluşturmak adına geçen yıl başlatmış olduğumuz Uluslararası İyilik Ödüllerimizin ikincisini bu yıl organize ediyoruz” diye konuştu.

Dünyanın zor bir dönemden geçtiğine ve iyiliğe çok daha fazla ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Palakoğlu, iyilik adına bir farkındalık oluşturmak, yaşanmış iyilik hikâyelerini ödüllendirmek amacıyla organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Uluslararası İyilik Ödüllerinin temasının, “Dünyayı iyilik değiştirecek” olarak belirlendiğini ifade eden Palakoğlu, “Bütün kainatın ve mahlukatın iyiliği için çalışmamız ve gayret etmemiz gerekiyor. İyilikte yarışmamız ve iyiliği hatırlatmamız gerekiyor” dedi.

– “İyilik Hikayelerini 4 ayrı komisyon değerlendiriyor”

Türkiye Diyanet Vakfına bu yıl dünyanın dört bir yanından bin 100’ün üzerinde iyilik hikayesinin ulaştığını açıklayan Palakoğlu, şunları söyledi:

“Bu bir yarışma değil aslında. Şubelerimiz, yurt dışındaki temsilciliklerimiz, oradaki partner kuruluşlar ve vakfımızın genel merkezinde oluşturduğumuz komisyonlar marifetiyle bir yıl boyunca tüm yaşanmış olan iyilikleri tespit ediyoruz. Bu çerçevede 4 ayrı komisyon tarafından iyilik hikâyeleri değerlendiriliyor. Sonrasında 7 tane iyilik hikâyesine ödülleri verilmiş olacak. İyilikleri değerlendirirken kimin yaptığına, büyüklüğüne, küçüklüğüne bakılmadan, örnek ve model olabilecek, toplumu iyilik adına harekete geçirecek yaşanmış iyilik hikâyesi kahramanlarını tespit etmeye gayret ettik. Tespit edilen 7 hikâyeden dördü yurt dışından, üçü yurt içinden.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in 10 Mart Perşembe günü ödül alacak 7 iyilik hikâyesini kamuoyuyla paylaşacağını bildiren Palakoğlu, 13 Mart Pazar günü İstanbul Haliç Kongre Merkezinde yapılacak Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde tespit edilen ve uygun görülen iyilik hikâyelerine ödül verileceğini dile getirdi.

Ödüle değer görülen her bir iyilik hikayesiyle ilgili fragmanlar hazırladıklarını açıklayan Palakoğlu, ödül töreninde bu çalışmayı kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

 – “Dünya İyilik Günü için süreç devam ediyor”

Türkiye Diyanet Vakfının kuruluş yıl dönümü 13 Mart’ın “Dünya İyilik Günü” olarak İslam İşbirliği Teşkilatının ajandasında yer alması için başvuruda bulunduklarını hatırlatan Palakoğlu, “O süreç devam ediyor. Şu an için bir sıkıntı görünmüyor. İnşallah yakın bir zamanda sonuç alacağımızı ümit ediyoruz. 13 Mart tarihini ‘Dünya İyilik Günü’, hatta o haftayı da ‘Dünya İyilik Haftası’ olarak kutlanmasını arzu ediyoruz” sözlerine yer verdi.

La Fondation Diyanet de Turquie va remettre à sept personnes Le Prix İnternational de Bienfaisance

Le directeur général de la Fondation Diyanet de Turquie, Ismail Palakoglu, a informé que Les Prix İnternationaux de Bienfaisance seront remis cette année à sept personnes.

Ismail Palakoglu a précisé que les noms de ces sept personnes seront annoncés par le président des affaires religieuses Mehmet Gormez le 10 mars. Ces actes de bonté sont pour quatre d’entre elles des expériences vécues à l’étranger, tandis que les trois autres se sont déroulées en Turquie.

Palakoglu a donné des informations concernant « les prix internationaux de la bienfaisance » et a rajouté : « La Fondation Diyanet de Turquie lutte et travaille pour que la bonté règne sur terre. Nous organisons dans ce cadre pour la seconde fois, la première ayant eu lieu l’an passé, la remise des prix internationaux de la bienfaisance. »

Il a ensuite insisté sur le fait que le monde traverse aujourd’hui un moment difficile et que la bienfaisance est devenue une nécessité importante et urgente. Puis il a déclaré que cette organisation avait pour objectif de sensibiliser l’opinion publique sur l’importance de la bonté et de récompenser les actes les plus méritoires.

Palakoglu a indiqué que le thème des prix internationaux de bienfaisance est : « la bonté changera ce monde » et a ensuite dit : « il nous incombe de lutter et d’œuvrer pour le bien de toute l’humanité et de tout l’univers. Nous devons nous rivaliser dans les actes de bonté et rappeler la bonté aux autres. »

  • « L’évaluation des histoires sera effectuée par quatre commissions différentes »

 

Palakoglu a indiqué avoir reçu cette année des quatre coins du monde plus de 1100 histoires manifestant la bonté. Puis il a rajouté :

« En réalité cela n’est pas une compétition. Nous essayons de recenser les histoires qui font l’objet d’actes de bienfaisance à travers les commissions que nous avons installées au sein de nos antennes, de nos représentations à l’étranger, des associations partenaires et dans notre siège central en Turquie. Ainsi, ces expériences sont évaluées par quatre commissions distinctes. Puis seront ensuite délivrés des prix de bienfaisance à sept d’entre elles. Nous n’avons pas pris en considération l’identité des personnes, ni la grandeur de leurs actions, mais nous avons plutôt recherché des personnes héroïques et exemplaires, dont l’œuvre est capable d’éveiller chez l’autre la motivation d’agir dans la voie de la bienfaisance. Quatre de ces histoires retenues sont issues de l’étranger, tandis que les trois autres sont de Turquie. »

Ismail Palakoglu a précisé que les histoires sélectionnées seront annoncées par le président des affaires religieuses Mehmet Gormez le 10 mars et que la cérémonie de la remise des prix aura lieu le 13 mars à la salle de congrès de Halic, à Istanbul. Des vidéos concernant les histoires auxquelles les prix ont été décernés y seront diffusées.

  • « La procédure concernant la célébration de la journée mondiale de la bonté se poursuit »

Palakoglu a indiqué avoir présenté une demande à l’organisation de la coopération islamique pour que le 13 mars, jour de la création de la Fondation Diyanet, soit célébré « la journée mondiale de la bonté ».

« la procédure se poursuit, il n’y a pour le moment aucun souci. Nous espérons avoir un résultat très prochainement. Nous désirons que soit célébrée le 13 mars « la journée mondiale de la bonté » et même « la semaine mondiale de la bonté » » a-t-il dit.

Comments are closed.