Janna JIHAD

“Dünyanın iyiliği için bizi görmezden gelmeyin…

İşgal altındaki Kudüs’ten bidiriyorum, ben Janna Jihad”

 

Filistin’de Ramallah’a yakın Nabi Salih köyünde annesiyle beraber yaşayan 10 yaşındaki Janna Jihad, bir çocuk olarak 3 yıldır Filistin halkının yaşadığı zulmü ve baskıyı duyurmaya çalışıyor. Elindeki küçük kamerası ile çektiği görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Janna Jihad, “Evlerimizin basılmadığı, tutuklamaların olmadığı, kanların dökülmediği bir Filistin istiyorum. Dünyanın iyiliği için bizi görmezden gelmeyin” diyor. Tüm yaptığı Filistin’de yaşananları, tüm yalınlığıyla, eski model kamerasıyla dünya kamuoyuna duyurmak.

Batı Şeria’daki hemen her eylemi görüntülüyor Janna. Amacını işgal altındaki Filistin’in sesini dünyaya duyurmak olarak özetliyor. Filistin halkının yaşadığı zulmü ve baskıyı gözler önüne sermek için en tehlikeli ortamlarda dahi amatör kamerasıyla çatışmaları kayıt altına alıyor. Haberlerini sosyal medyadaki hesaplarından yayınlayan Janna, gerçekleri görmek için insanları Filistin’e davet ediyor. Çocukların öldürülmediği ve hapse atılmadığı bir dünyayı hayal ediyor ve insanlara o küçük yüreğiyle bildiriyor:

“Geceleri geç saatleri evlerimizin basılmadığı, tutuklamaların olmadığı, kanların dökülmediği bir Filistin ve kimseye ait olmayan ama herkese ait olan bir dünya istiyorum. Bunu hep beraber yapacağımıza inanıyorum. Dünyanın iyiliği için bizi görmezden gelmeyin, yanımızda olun” diyor.

 

Ülkesinin Sesi Oluyor…

‘Büyüyünce ne olacaksın?’ sorusuna ‘Gazeteci’ diye cevap veren cesur Janna, ‘Neden gazeteci olmak?’ diye sorulunca şu cevabı veriyor: “Bu işi yapmaya şimdiden başladım, çünkü burada çok şey oluyor ve hiç gazeteci yok. Olan onca şey haberleştirilmiyor. Arkadaşım Mustafa, amcam Rüştü öldürüldüğünde ve diğer arkadaşlarım yaralandığında kimsenin sesi çıkmadığı gibi sokaklarda mücadele eden nice Filisitinli’nin adı bile anılmadı.

Benim de İsrail’in Filistinliler hakkında yaptığı kötü haberlerin aslında gerçek olmadığını göstermem lazımdı. Bir de gazeteciliğe zaten özeniyordum. Onlar gibi olmak istiyordum. Filistin haberlerinin yetersiz olduğunu herkesin bilmesi önemli. Dünyanın dikkatini çekmiyor çünkü…

Ben bu işi Filistinli çocukların adına yapıyorum. Biz çocukların ve Filistinlilerin yaşadıklarını dünyaya duyurmak için yapıyorum.” sözleri ile dünyanın ülkesine karşı gamsız duruşunu göstermek istiyor.

Filistin ile alakalı etkinlikler için Fransa, Ürdün, ABD ve Suudi Arabistan’a da giden Janna, ülkesinin geleceği için çabalamaktan bir an olsun geri durmuyor. Küçük yaşına rağmen, ulaşabildiği her ortamda zulüm gören halkı adına sorumluluk ve söz sahibi oluyor.

İlk günden beri gazeteciliği Filistinli çocuklar adına yaptığını belirten Janna Jihad, ileride Fox News ve CNN’de  çalışmak istediğini söylerek ekliyor: “Bunlar hem büyük kanallar hem de Filistin’in haberlerini yanlış yansıtıyor. Dünya üzerinde en etkili yayınları bu kanallar vasıtası ile duyuyor insanlar. Ben burada çalışarak Filistinlilerin hayatlarını, hayallerini, mücadelelerini doğru şekilde dünyaya duyurmak istiyorum.”

 

Filistin Haberleri Az ve Yanlış

Beşinci sınıf öğrencisi olan Janna Jihad, ayrılmış bir anne babanın tek çocuğu. Filisitin’de Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nda memur olarak çalışan annesinin yanında kalan Janna, gazetecilik yapmaya başladığında 7 yaşındaydı.

Birgün annesiyle evinde otururken köylerine ateş açılmış ve Janna annesinin telefonuyla hemen görüntüleri çekerek bir yandan da yaşadıkları anı anlatmış. Annesi Janna’nın çektiği videoyu fark edince internette yayınlamış. Janna’nın amatör olarak gazeteciliği de böylece başlamış. Dayısı da gazeteci olan Janna Jihad’ın en büyük hayaliymiş gazeteci olmak. Dünya basınında Filistin’in haberlerinin yanlış ve çok az yer bulmasından rahatsız olunca ‘Neden şimdi yapmıyorum?’ diyerek kolları sıvamış küçük yaşına aldırmadan. O gün bugündür ağırlıklı olarak Batı Şeria’da yaşanan eylemleri, köyüne yapılan baskınları dünyaya duyurmaya çalışıyor.

Bunun için de genellikle Snapchat, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarını kullanan Janna’nın çektiği görüntüler, çoğu zaman haber kanalları tarafından da kullanıyor.

Sosyal medyada paylaştığı haberlerinin altına hem olumlu hem de olumsuz yorumlar yazıldığını söylüyor. Büyük çoğunluğu destek mesajları olsa da, Janna’nın haberlerinin yanlı olduğunu, gerçeği yansıtmadığını düşünenler de var.

Janna: “Onları umursamıyorum. Burada gerçekten neler olduğunu, neyin doğru neyin gerçek olduğunu kendi gözlerinizle görmeniz için Filistin’e gelin!” diyor defaatle…

 

Ailesi Endişelense de Ona Destek Oluyor

İsrail askerlerinin gazetecilere çok sert davrandıklarını ifade eden Janna Jihad, “Filistinli gazetecilerin kameraları ellerinden alıyorlar, hatta kırıyorlar. Onları yaralamaya çalışıyorlar. Pek çok haber bu engellemeler yüzünden yayınlanamıyor. Filistinlilerin zor bir yaşayışı var ama Filistinli gazetecilerinki daha da zor. Benim elimden hiçbir zaman kameramı alamadılar. Fakat bir defasında yine köyümüze gelmişlerdi. Ben de arkadaşlarımla bahçede oynuyordum. O sırada ateş açmaya başladılar. Hemen telefonumla kayıt almaya başladım. Bunu farkedince vurdular, dalga geçtiler, güldüler, telefonumu düşürdüler. ‘Çekmeyin yoksa tutuklarız’ diye tehdit ettiler” ifadeleriyle yaşadığı zor anları anlatıyor Janna…

Ailesinin bu konuda kendisine çok destek olduğunu ifade eden Janna,  gazetecilik hayatının her anında ailesinin desteğini gördüğü için daha arzulu ve kararlı olduğunu da ifade ediyor.

 

“Amelimiz de var ümidimiz de…”

Filistin’de yaşanan mevcut olayları aktarırken, İsrail’in sadece Müslümanlara karşı değil Filistinli Hristiyanlara da milliyetçilikte kaynaklı baskı yaptığını söylüyor Janna ve anlattığı her anı sanki yeniden yaşıyor…

5 Mart 2017 tarihinde en son haberini yayınlayan Janna, askerlerin yeniden köylerine gidip ateş açtığını, evlerine gaz bombası sıkıldığını ve bunlar yaşanırken çok fazla korku içinde gelecekleri hakkında çok endişelendiklerini söylüyor. Yaşanan bu zulmü sürekli bir şekilde kayıt altına almaları, İsrailli askerler tarafından kabul görmüyor ve bu masum insanlar her karşılaşmalarında tartaklanıyor. O sırada bile görüntü alıp, 5 tane canlı yayın yapan cesur Janna, canlı olmayan görüntüleri de sonradan paylaşıyor. Köyü dışında da Filistin ile ilgili her türlü haber yapıyor Janna.

Ayrıca işgal altındaki bölgelerde ezan yasağı ile ilgili çalışmaları da var.

İsrail halkının kendilerinden başka olan renklere, dinlere, dillere karşı çok bencil olduğunun altını çizen Janna:

“Bizim onlarla olan mücadelemizde amelimiz de var ümidimiz de… Allah bizimle inşallah” diyor.

Ezilen müslüman bir coğrafyada yaşamanın tüm sancılarını çeken Janna, küçük yüreği ile elinden gelen en büyük iyiliği yapmanın peşinde…

Ölen amcası ve arkadaşlarının acısını yüreğinde taşıyor,  dünyanın görmek istemediği bazı gerçekleri tüm yalınlığı ile gözler önüne sermek istiyor.

İşgal devleti İsrail, dünyanın gözü önünde çıkar ve menfaati için ve de kadim (!) varlığının ayakta kalması için dünya müslümanlarını derinden yaralayan katliam ve saldırılarını, zulüm ve cürümlerini işlemeye devam ederken, Filistin halkına kayıtsız kalan dünya ülkelerine bir ses olmanın derdinde Janna…

Gittiği ülkelerde şu güzel fakat acı ifade ile sesleniyor insanlara:

“Ben barışın olmadığı barış ülkesi Filistin’den geliyorum.”

Küçük yaşına rağmen cesareti ve feraseti ile bir çok kişiye örnek olan Janna, çocukluğunun en verimli dönemlerinde zor şartlar altındaki bir köyde mazlumların sesini dünyaya duyurmak için mücadele veriyor. Refah ve huzurlu bir Filistin’de özgürce yürümenin ne olduğunu henüz bilemeden, kendisi gibi binlerce çocuğun haklarını sonuna kadar savunuyor.

Kimi zaman ölüm ile burun buruna gelmekten çekinmeden arkadaşlarını ve akrabalarını korumak için İsrail askerinin karşısına geçiyor.

Kimi zaman buna fırsatı bile olmadan ateş seslerine uyanıyor…

Yılmıyor, vazgeçmiyor, farkında olarak ve bile bile iniyor sokaklara Janna. Ülkesinin bir gün özgür olabileceğinin inancı ile büyütüyor kendini ve hayallerini…

Bizlere Filistin’den bildiriyor:

“İyilik bir güneştir. Kulaklarınızı tıkasanızda gözlerinizi kapatsanız da birgün iyiliğin sıcaklığını hissedeceksiniz.”

Bir çocuk dünyayı değiştirebilir, hepimize ilham verebilir.

Hayallerini haksızlıkların son bulduğu, iyiliğin ve adaletin egemen olduğu bir dünya üzerine kuran iyi bir çocuktan daha güçlü bir müjde ne olabilir?

Janna JIHAD

“For the wellbeing of the world, don’t turn a blind eye on us

This is Janna Jihad, reporting from occupied Jerusalem”

Janna Jihad is a 10-year old girl who lives with her mum in Nabi Salih village close to Ramallah in Palestine. Over the past three years, she has been trying to raise awareness about the persecution and oppression Palestinians face everyday through amateur journalism. With her little handheld camera she shares footage of the daily plight of Palestinians through her social media account. “I aspire to a Palestine where our homes are not raided and our families are not detained and there is no bloodshed. For the wellbeing of the world do not turn a blind eye on us” Janna Jihad says. All she does is to simply show the world community what’s happening in Palestine through her old-fashioned camera.

Janna shoots almost every protest in West Bank. She describes her goal as to become the voice of occupied Palestine. In order to lay out the persecution and oppression that Palestinians face daily she does not shy away from stepping into the most dangerous places and filming the clashes on her amateur camera. Janna, who shares her news footage via her social media accounts, invites everyone to Palestine to see the truth on the ground. Little girl with a big heart who dreams of a world where children are not killed or detained and calls out to everyone:

“I aspire to a Palestine where there is no house-raids at night, no random detentions, no bloodshed and to a world which belongs to no one but belongs to everyone. I believe we can do that together. For the wellbeing of the world do not turn a blind eye on us, stand with us”

 

The Voice of Her Country

When asked what she wants to be when she grows up, journalist she replies. To the question “Why do you want to be a journalist” she answers “I have already started practising. Because so many things are happening here and there is no journalist to report. Many things go unreported. When my friend Mustafa, my uncle Rushdu got killed, when other friends got injured on the street everyone was silent. Palestinians resisting on the streets were not even mentioned. I had to show that the negative portrayal of Palestinians in the Israeli press was not true. I always looked up to journalists and aspired to be one. It is important that people are aware that news reports on Palestine are insufficient. Because it does not draw the attention of world…

I am doing this on behalf of Palestinian children. I would like to let the world know what we children go through, what Palestinians go through” which also underscores international community’s apathy toward Palestinian issue.

Janna travelled to France, Jordan, USA and Saudi Arabia in order to participate events that engage with Palestinian issue and she never stops trying for the future of her country. Though she is very young she steps up to take responsibility and become the voice of her people.

From day one Janna Jihad asserted that she is reporting news on behalf of Palestinian children, and she wants to work in Fox News and CNN in the future. “They are big channels that give Palestinian news with a wrong angle. People hear about things around the world through their shows and programs, as they are the most powerful broadcasters worldwide. I would like to show the world lives, dreams and struggles of Palestinians to the world in the right way.”

 

News on Palestine are Biased and Few

Janna Jihad is in form five and is the only child of a divorced couple. She was only seven when she started reporting news on Palestine while staying with her mum who is a civil servant at Social Development Ministry in Palestine.

One day as she was sitting at home with her mum they started firing at their village and Janna started shooting it on her mum’s smartphone while telling what they are experiencing live. After noticing the footage on her phone mum posted it online. So this is how Janna’s amateur journalism started. Janna’s maternal uncle also is a journalist whom she always looked up to. Disturbed by the absence of news reports on Palestine in the world press she asked herself “why do I not do it myself, right now?” Regardless of her young age she took it upon herself to do the task. Since that day she has been reporting primarily the protests in the West Bank, raids on her village to the world.

Janna usually uses media outlets such as Snapchat, Facebook, Instagram and Twitter. Meanwhile news channels often use her footage in the primetime as well.

She receives both positive and negative comments on the news footage that she shares on social media. While majority of them are support messages there are also viewers who think her news reports are biased.

“I don’t care about them. If you want to know what is really happening here, what is truth and what is not come to Palestine and see with your own eyes!” Janna repeatedly says…

 

Although Worried the Family Supports Her

Janna Jihad notes that Israeli soldiers are treating journalists badly. “They take away the cameras of Palestinian journalists, even break them. They try to injur them. Many news go unreported due to Israeli intervention to obstruct it. Palestinians live in adversity but Palestinian journalists’ life is worse. They never took away my camera off of my hand. However once they came into my village I was playing with my friends in the garden. They started to fire at that moment. So I started to shoot it on my smartphone. When they noticed that they hit me, mocked me and dropped my phone. “Stop recording or else we will arrest you” they threatened me” Janna says describing the hard time she had.

Janna says her family is quite supportive of her. She is even more passionate and determined about becoming a journalist thanks to her family’s unwavering support.

 

“Got Both Action and Hope…”

While giving an account of the events happening in Palestine Janna notes that Israel due to its racist policies oppresses not only Muslims but also Palestinian Christians as if she is reliving those moments again.

Janna’s latest news report was on 5th March 2017 in which she shows how soldiers entered her village, fired on her house and others, and threw gas bombs as she describes how frightened and anxious they are about their future. Israeli soldiers do not like Palestinians record the ordeal they go through. So they shove and manhandle these civilians whenever they find the opportunity. Brave Janna records even those moments on her camera and goes live five times, she shares the footage she couldn’t live stream later. Janna reports all kinds of news about Palestine in and outside her village.

She also makes a feature on prohibition of azan, call to prayers in occupied territories. Janna highlight that Israelis are so self-centred and have zero tolerance to colours, religions and languages that are not their own.

 “In our struggle with them, we have both action and hope. God is with us hopefully” she adds.

Janna is a little soul, who suffers the ordeal of living in a Muslim geography under oppression, and she tries her best to do as much good as she can.

She harbours the pain of her killed uncle and friends, and wants to lay bare the truth that the world community tends to ignore.

While the occupier Israel government for her own interests and to ensure the continuity of its ancient (!) existence keeps committing murders and crimes toward Muslims openly and shamelessly before the international community, Janna is a voice calling out to the countries worldwide that remain oblivious to the plight of Palestinians.

In the countries she visits she addresses the audience with this tragic line:

“I come from Palestine, the country of peace where there is no peace”

Regardless of her young age, Janna stands are a role model with her bravery and foresight. She spends the prime of her childhood struggling to be the voice of oppressed in an occupied village. Without knowing how it feels to walk freely on the streets of a prosperous and peaceful Palestine she advocates the rights of thousands children like her

Without fear in the face of death she stands up to the Israeli soldiers to defend her friends and relatives.

Sometimes she does not even have time for that as she wakes up to the sound of firearms…

She does not waver; she does not give up; she takes to the streets fully aware of everything.  She grows up and so does her dream that one day her country will be free.

She reports from Palestine:

“Kindness is like sun. Even if you plug your ears, and close your eyes you will feel its warmness one day.”

One child can change the world; she can inspire us, all.

What is more promising than a child who builds her dreams on a world where injustice comes to an end while kindness and justice prevails?

 

Comments are closed.