Muhammed EYUP

“İyilik karanlığa bağırmaktansa, o karanlığa küçük bir mum yakmaktır…

Bu işte emekli olmayı düşünmüyorum. Rabbim ömür verdiği sürece, okula gidemeyen çocuklara hizmet edeceğim”

Pakistan’da itfaiye görevlisi olarak çalışan Muhammed Eyüp, İslamabad’da her gün iş çıkışında parlamentoya yakın bir parkta, kentin yoksul çocuklarına ders vererek öğrenimlerine yardımcı oluyor. 35 yıldır bu kutsal görevi karşılık beklemeden yapan Eyüp’ün hayali bir gün gerçek bir okul inşa etmek. Öğrencileriyle beraber hayalini gerçekleştirmek için çalışan Eyüp: “Bu işte emekli olmayı düşünmüyorum. Rabbim ömür verdiği sürece okula gidemeyen çocuklara hizmet edeceğim” diyor.

Küçük yaşta babasını kaybettiği için hem çalışmak hem de eğitimine devam etmek zorunda kalan Pakistanlı Muhammed Eyüp, hayatını İslamabad’da sokakta çalışan çocuklara eğitim desteği vermeye adayan bir eğitim gönüllüsü. Her gün iş çıkışında parlamentoya yakın bir parkta yoksul çocuklara ders veren itfaiyeci Muhammed Eyüp, 35 senedir çocukları cahillikten korumak için çalışıyor.

Kendisi de zor şartlarda eğitim hayatına devam etmek zorunda kalmış. Otuz beş yıl önce araba yıkayan bir çocuğun maddi zorluklar nedeniyle okuyamadığı için çalışmak zorunda olduğunu öğrenince kolları sıvamış, ona yardım etmeye başlamış. Sonra bu çocukların sayısı üç olmuş. Üç çocuk ile başlayan bu serüven yıllar içinde binlerce çocuğun mezuniyetine vesile olmuş. Muhammed Eyüp’ün şu an 170 öğrencisi var. Çocukların kalem, defter gibi kırtasiye masraflarını dahi kendisi karşılayan merhametli eğitmen Muhammed Eyüp, birkaç yıl içerisinde emekli olacak ama köşesine çekilmeyi düşünmüyor.

Hayali bir gün gerçek bir okul inşa etmek. Öğrencileriyle beraber, bu hayalinin ilk adımlarını atmışlar bile. Hep birlikte topladıkları taş ve betonları parkın kenarında biriktiriyorlar. İyiliğin karanlığa bağırmaktansa o karanlığa küçük bir mum yakmak olduğuna inanan Muhammed Eyüp, “Rabbim ömür verdiği sürece okula gidemeyen çocuklara hizmet edeceğim” diyor.

 

Çocukların Defterlerini Kendi Elleriyle Yapıyor

Böylesine emek isteyen ve uzun soluklu bir çalışmayı yıllardır tek başına yürütmüş Muhammed Eyüp. “Sadece yangın olaylarında insanlara faydalı oluyordum ama ben insanlara her zaman yardımcı olmak istiyorum. Ne yapabilirim diye düşünürken yollarda bir sürü çocuk gördüm. Kimi dilenciydi kimi çalışıyordu… Bir gün ışıklarda duran arabaların camını silen, eli ve ayağı olmayan ve çeşitli sorunları olan 3 çocuk gördüm. Bu çocuklar için de harekete geçtim. Maaşımı üçe böldüm. Bir kısmını eşime, bir kısmını kendime ayırdım. Kalan kısmıyla bu çocuklara kâğıt aldım. O kâğıtları defter haline getirdim” diye anlatıyor hikayesini.

Bu girişiminin geçici bir şey olmaması, çocukların kullanacağı defterleri bile kendi elleriyle hazırlaması, Muhammed Eyüp’ün eğitime verdiği önemi ve sokak çocuklarına duyduğu merhametiyle örnek bir iyilik hareketini temsil ediyor.

 

Binlerce öğrencinin mezuniyetine vesile olmuş

Öğrenci sayısı arttığında buna bir düzenleme getirmek zorunda kalan Muhammed Eyüp, sabahları kendi işine gidiyor, kalan zamanını da bu çocukların eğitimi ile geçiriyor. Öğleden sonra üç grup halinde ders veren Eyüp, akşamları sokak lambalarının altında oturuyor çocuklarla beraber. Günümüze kadar sekiz bine yakın öğrencinin mezun olmasını sağlayan Muhammed Eyüp’ün öğrencileri arasında devletin her kademesinde çalışan da var, üniversitelerde öğretim üyeliği yapan da.

Okuttuğu çocukların başarılarına şahit olunca yüreğindeki hizmet etme aşkının arttığını söyleyen Muhammed Eyüp: “Yaz aylarında parkta güneşin altında, kışları ise ağaç diplerinde çocuklarla beraber çalışıyoruz. Hizmet niyetinde olduğum için sıcak ve soğuklardan hiçbir şekilde etkilenmiyorum. Allah yardım ediyor.” ifadeleri ile anlatıyor sevdasını.

Birinci sınıftan onuncu sınıfa kadar okul müfredatında hangi konular yer alıyor ise, onları çocuklara program yaparak anlatan Muhammed Eyüp, devletin bu çocukları bir sınava tabii tutarak başarılarını ölçtüğünü, aldıkları notlar karşılığında eğitimlerinde ilerleyebildiklerinin gururu ile her gün yeniden sarılıyor bu harekete…  Bu derslere başlarken çok da fazla bilgili olmadığı konularda, çocuklara ders anlatabilmek için her gün titiz ve istikrarlı bir şekilde ders çalıştığını söylüyor.

Eğitimine Devam Etmeleri İçin Çocuklara Teşvik Edici Sözler Veriyor

Maddi durumu olmadığı için okula gidemeyen çocukların eğitim görmesine yardımcı olan Muhammed Eyüp, “Tanıştığım çocukları ben okutmasaydım okula gidemezlerdi, kötü alışkanlıklara yönelirlerdi. Onların okuyabilmesi için bazen teşvik edici sözler veriyorum. Örneğin bir çocuğun okuması için bisiklet sözü verdim. Sonra kara kara düşündüm nasıl alacağım diye… Sonrasında bir arkadaşım geldi ve ‘Bir şeye ihtiyacın var mı? diye sordu. Ben de hemen ‘Öğrencime bisiklet sözü verdim ama alamıyorum’ dedim. Sağ olsun tereddüt etmeden aldı. Sonra o çocuk bir kaç yıl geçtikten sonra bilgisayara ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de başarılı olduğu takdirde alacağımı söyledim. Ama yine alacak imkânım yoktu. Bu defa başka biri imdadıma yetişti ve bilgisayarı aldık. Şimdi ise aynı çocuğa daha büyük bir söz verdim. Motosiklet istedi. Çok başarılı ve zeki bir çocuk. Benim okulumun kahramanıydı diyebilirim. O yüzden onun okuması için elimden geleni yapmaya çalışıyorum” diye anlatıyor.

Sokak çocuklarının okula gidemeyişleri yüzünden heba olmamaları için, çoğu zaman onlara ders anlatmaktan başka bir katkısının olmadığını ifade ederken bile daha fazlasını arzuladığını hissettiriyor Muhammed Eyüp. Onlara hem okul müfredatına yakın bir eğitimi vermek için kendini geliştirmek zorunda hissediyor hem de kimsenin sahip çıkmadığı bu çocuklara bir ağabey gibi sahip çıkmaya çalışıyor.

“Kim bilir daha nicesinden habersizim” diyen fedakâr eğitmen, geleceğe hazırladığı çocukların iyi yerlerde olması için her gün kendi bilgilerini yeniliyor ve onlar kadar ders çalışıyor. Nerede olursanız olun, öğrenmek için her fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanan Muhammed Eyüp için sokaklar sınıfa, parklar okul koridorlarına dönüyor. Disiplinli ders anlatışı da merhametinin yanında eğitimci profesyonelliği gerektiriyor. Ki Muhammed Eyüp bunu başararak çocukların gönlünü çoktan kazanmış. Çoğu çalışmak zorunda olsa da, sokak mektebine devamsızlık yapmıyorlar. Biliyorlar ki, onları yine bu sokaklardan kurtaracak olan tek şey eğitim.

 

Köyde Öğretmenlik Yapan Çocuklar da Onun İzinde

Yürüttüğü gönüllülük çalışmasında zaman zaman insanlardan ilginç tepkiler alan Pakistanlı Muhammed Eyüp’ün ne yaptığını idrak edemeyenler arasında kendi devleti de var. Altı yıl boyunca yaptıkları takip edilen Muhammed Eyüp, zararsız olduğu anlaşılınca sadrazamlık tarafından ödüllendirilmiş. Bu iyiliklerin karşılıksız yapıldığına şaşıran insanların kendisine çılgın demelerine aldırmadan hizmet aşkıyla çalıştığını ekliyor Muhammed Eyüp.

2012 yılında da itfaiye tarafından yangın olaylarında gösterdiği cesaretiyle ödüllendirilmiş. Kendi canının hiçbir insanın canından daha kıymetli olmadığına inanan Muhammed Eyüp’ün elleri ve bacaklarında kalıcı yanık izleri var. Dört evlat sahibi fedakar babanın çocukları da yaşadıkları köyde onun gibi okula gidemeyenlere yardımcı olarak, geleceğin ‘Eyüp Öğretmeni’ olmak istiyorlar.

Akşamları veya gece olduğunda sokak lambalarının altında, gündüzleri ise parkta yerde oturarak okula gidemeyen çocuklara umut olan, zaman zaman insanlardan farklı tepkiler alıp kiminin çılgın kiminin fedai addettiği Muhammed Eyüp, ömrü vefa ettikçe bu iyiliğin kanatlarını çırpacak…

3 öğrenci ile başladığı bu yolda 32 yılda 7-8 bin öğrenci okutan ve şuanda 170 öğrencisi olan Muhammed Eyüp’ün emeğini yasladığı sebebi şöyle aktarıyor:

“Yazları parkta güneşin altında çalışırken hiç etkilenmiyorum. Aynı şekilde soğuktan da… Çünkü ben, hizmet niyetiyle gittiğimde sıcak ve soğuğu hiçbir şekilde hesabıma katmadım. Onun rızası için verilen emekleri zayi etmeyen Allah yardım etti…”

Muhammed EYUP

“Kindness is lighting a candle instead of screaming out to the darkness… I am not planning to retire from this job. As long as I am alive with God’s blessing, I will keep serving the children who cannot go to school.”

 

A Pakistani fire-fighter, Muhammed Eyüp teaches poor children at a park close to the parliament in Islamabad everyday after his shift is over. Eyüp, who has been doing this blessed thing for 35 years without expecting anything in return, dreams of building a school one day. Along with his students, he has been working toward making it come true. “I am not planning to retire from this job. As long as I am alive with God’s blessing, I will keep serving the children who are unable to go to school” he says.

After losing his parent at young age Muhammed Eyüp had to study and work at the same time. Now he is an education activist who dedicated his life to give educational support to the children working on the streets in Islamabad. Fire-fighter Muhammed teaches poor children in a park close to the parliament everyday after work over the past 35 years thus saved them from ignorance.

His circumstances were quite difficult during his school years. So thirty-five years ago when he heard that a car washer boy was unable to go to school due to financial restraints he took it on himself and started helping him. Then the children went up to three. This journey that started with three kids helped thousands of children graduate from school. Currently Muhammed Eyüp has 170 students. He even goes to the extent of covering the children`s stationary expenses for pens, pencils and notebooks. This compassionate educator is going to retire from his occupation as a fire-fighter but he is not planning to stop his efforts for children.

His dream is to build a conventional school one day. He and his students took the first steps to achieve this dream. They collect stones and concrete and store them at the corner of the park. Muhammed Eyüp believes kindness is lighting a candle in the middle of darkness instead of screaming out to that darkness. “As long as I am alive with the Lord’s blessing I will keep serving the children” he says.

 

He Makes Notebooks for Children

Muhammed Eyüp has been carrying out this long-term project that requires lots of effort all by himself for years. “I used to help people only during the fires. Yet I would always like to help people. When I was thinking about what to do I have noticed the children on the streets. Some were begging, some were doing petty jobs. One day I saw three disabled children wiping the cars’ windows in the traffic lights. I have taken action for them. I have divided my salary into three. I have one share of it to my wife, kept one share for myself and bought paper with the remaining money. I have made notebooks out of that paper for those children” he tells his story.

His handmade notebook and long running efforts testify for Muhammed Eyüp’s attention to education and compassion for children on the streets and deserve to be applauded as an exemplary movement of kindness.

 

He Helped Thousands to Graduate

Muhammed Eyüp had to regulate the things after the number of students increased. He goes to work in the morning and once his shift is over he spends his time with his students. He teaches three groups in the afternoon. They sit under the streetlamp in the evening. Up until today Muhammed helped around eight thousand children to graduate from school. From among his former students there are civil servants and university lecturers.

Muhammed Eyüp is motivated by the success stories of the children whom he taught in his outdoor school. “During the summer heat in the park and under the trees in the winter we study with the children. Because I intend to help these people I am never disturbed by heat or cold. God makes the things easier” he explains his passion.

Muhammed Eyup teaches every subject in the school curriculum from form one up until grade ten in an organized manner. The government puts a comprehensive test to the children who were not able to attend school regularly, according to which they are allowed to continue their education. Eyup is encouraged to keep up his selfless hard work when he sees his students succeed in the test and further their education.  Although Eyup was not well verse in school subjects when he started his initiative through consistent and meticulous self-study he mastered in all subjects to teach them to these underprivileged children.

He Makes Promises Rewards to Encourage Kids Continue Their Studies

Muhammed Eyüp explains what it means to help children who are unable to attend school due to financial restraints. “If I did not start teaching school subjects to those kids without the means for education they would eventually turn to bad habits. Sometimes I even promise rewards to encourage them continue their studies. For instance I promised one a bicycle provided that he studied hard. After that I sat down and thought how to raise the money to buy a bicycle. Then a friend of mine walked in, “Do you need anything?” he asked. “I promised one of my students a bicycle but I do not have the money to buy one” I immediately replied. Without a moment’s hesitation he just bought one. The same child said that he needed a computer a few years later. I promised to get him one if he achieved good results although I did not have the funds to buy a computer. This time around some one else came to my help and we managed to buy a computer. Now I promised the same child something even bigger. He asked for a motorbike. He is a high achieving intelligent and smart boy. He is the hero of my open-air school. Therefore I do my best to make sure he studies.”

While he tells that he cannot do anything more than teaching the school subjects to the children on the streets Muhammed Eyüp makes it obvious that he wants to do more than that. He constantly improves himself while trying hard to cover the entire school curriculum. Meanwhile he takes care of them like a brother.

“Who knows there are many out there that I don’t even know about” he says with concern. Everyday he restudies the subjects to update and improve his own knowledge so that he prepares his students to the future with the right qualifications. Believing that one should take the chance for education no matter where they are, Muhammed Eyüp turns streets to classrooms and parks to schools. Teaching with discipline requires not only compassion but also an educator’s professionalism. Muhammed Eyüp achieved both while also winning the hearts of the children. Although most of his students have to work they do not miss Eyüp’s classes because they are fully aware that the only thing that will save them from the streets is education.

 

His Children Follow in His Steps

Muhammed Eyüp from Pakistan received various reactions from the public during his voluntary activism all these years. Ironically his own government is among those that fail to appreciate his selfless efforts for educating children from the streets. The state intelligence followed Muhammed Eyup for six years until finally they have been convinced that his activities were harmless and gave him an appreciation award. Although many told him that he is crazy for doing all this without any financial gain Muhammed Eyüp never gave up or wavered from his cause.

In 2012 Firefighting Department awarded Eyup for his bravery in fire cases. Believing that his own life is no more precious than some one else’s Muhammed Eyüp received permanent burns during fire rescue operations. The children of this father of four also tutor the children without access to education in their village. So each is like a junior ‘Teacher Eyüp.’

When it gets dark Muhammed Eyüp teaches sitting under street lamps and during the day in the parks. He is the hope of many children without the means to go to school. Regardless of varying reactions of the folks both positive and negative Muhammed Eyüp will keep up his kindness as long as he lives.

Muhammed Eyüp set out in this journey with three students 32 years ago. Up until today he taught seven to eight thousand students. His current open-air classroom consists of hundred and seventy students. He explains his justification of his tremendous efforts for educating children of the streets:

“I never feel disturbed by the sweltering heat while teaching my subjects in the park during summer neither do I feel affected by cold during winter because I stand there with the intention and desire to serve human beings. So I have never taken heat or cold into account. Surely Allah does not let the efforts of the good doers go wasted…”

Comments are closed.